solux

Fizykoterapia – co to takiego?

W celu  zlikwidowania bólu czy stanu zapalnego, można wziąć tabletkę, ale można też potraktować  chore miejsce prądem, naświetlić je,  lub zadziałać ultradźwiękami. Oddziaływanie na organizm różnymi bodźcami jest nadrzędną cechą wyróżniającą fizykoterapię od pozostałych metod leczniczych. Fizykoterapia staje się coraz popularniejszym sposobem na zdrowie, lub jego przywracanie. Jest wykorzystywana praktycznie w każdej dziedzinie medycyny, najczęściej w ortopedii , reumatologii, neurologii i geriatrii.

Fizykoterapia to jedna z gałęzi fizjoterapii, która oddziałuje na organizm różnymi bodźcami fizycznymi: światłem ( laser, sollux), prądem elektrycznym, ultradźwiękami, polem magnetycznym i bodźcami termicznymi (ciepło, zimno – krioterapia). Czynniki te pobudzają procesy biologiczne w tkankach, dzięki czemu powodują zlikwidowanie bólu, wysięków, obrzęków i stanów zapalnych.  Jest to dobry sposób na życie w zdrowiu.

Fizykoterapia ma swój początek  już w V wieku p.n.e., kiedy to dostrzeżono pozytywny wpływ na organizm promieni słonecznych oraz wód źródlanych. Niektóre gatunki ryb wytwarzające prąd były wykorzystywane w lecznictwie. Aktualnie fizykoterapia dysponuje ogromną ilością aparatów i urządzeń wpływających leczniczo na organizm ludzki.

Jednym z urządzeń wykorzystywanych w fizykoterapii jest laser.

Zabieg laseroterapii polega na stymulowaniu chorobowo zmienionych tkanek promieniowaniem laserowym. Jest to sztucznie wzmocnione światło oddziałujące na elementy komórkowe. Promieniowanie lasera wnika do ciała na głębokość ok. 5cm. Stosowane w fizykoterapii lasery o małej mocy, wykazują silne oddziaływanie na żywe komórki i tym samym pozwalają uzyskać pożądany efekt terapeutyczny. Laseroterapia ma działanie przeciwbólowe,  przeciwzapalne, oraz biostymulujące  (poprawia krążenie, odżywienie i przyspiesza regenerację tkanek). Stosuje się go głównie w schorzeniach reumatologicznych, neurologicznych,  w ortopedii – przy złamaniach, skręceniach, uszkodzeniach tkanki łącznej i torebek stawowych, w dermatologii i laryngologii.

 

Kolejnym działem Fizykoterapii jest elektroterapia, która polega na działaniu na organizm prądem o zróżnicowanej częstotliwości.  Do leczenia bólu wykorzystuje się prąd o małej i średniej częstotliwości. Zmniejsza on napięcie mięśni oraz likwiduje stany zapalne. Prąd może też działać przeciwzapalnie, odczulająco i bakteriobójczo. Najczęściej stosowany w neurologii przy nerwobólach, porażeniach  i zapaleniach nerwów, reumatologii (zespoły bólowe w chorobie zwyrodnieniowej), oraz ortopedii w stanach pourazowych (stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia, krwiaki, stany zapalne, pooperacyjne zrosty).

 

Magnetoterapia  jest również  jedną z metod leczenia fizykalnego, która ma działanie głęboko przekrwienne, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Elektroda, obejmująca fragment ciała, powoduje ruch jonów w komórkach, a w konsekwencji przekrwienie tkanek. Oddziałując na organizm ludzki na poziomie komórkowym stymuluje i usprawnia reakcje chemiczne w nim zachodzące. Często stosowana w ortopedii do stymulacji wzrostu kości.

Należy wspomnieć także o ultradźwiękach jako metodzie leczniczej. Ultradźwięki to fala mechanicznych wibracji, przenoszona do tkanek za pomocą głowicy z membraną. Działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, oraz rozbijają złogi.  Przy ich pomocy możemy również wprowadzać do organizmu niektóre leki.

Fizykoterapię stosuje się obecnie jako leczenie uzupełniające, lub jako podstawową formę leczenia chorób narządu ruchu, głównie o charakterze przewlekłym. Przynosi pacjentowi ulgę i złagodzenie dolegliwości bólowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *