I tak i nie. W czasie ciąży organizm kobiety przechodzi dużo zmian biochemicznych i biomechanicznych. Badania pokazują że ból kręgosłupa lędźwiowego dotyka od 50% do 80% ciężarnych. Warto postarać się, aby znaleźć się w grupie kobiet, które go nie doświadczają.
Kręgosłup posiada naturalne krzywizny – lordozę szyjną i lędźwiową, które łukiem skierowane są do przodu oraz kifozę piersiową, której łuk skierowany jest do tyłu. Podczas ciąży, w wyniku uwalnianych hormonów i rozwijającego się dziecka, krzywizny kręgosłupa zmieniają się. Zazwyczaj pogłębia się lordoza lędźwiowa, czemu towarzyszy pogłębienie pozostałych krzywizn. Powoduje to zwiększenie napięcia lub rozciągnięcia wybranych mięśni.
W sytuacji gdyby taki stan trwał parę dni, to byłby nieodczuwalny, ale gdy mięśnie obciążone są przez całą dobę, dzień po dniu, tydzień za tygodniem to możliwości kompensacyjne organizmu zostają przekroczone i pojawia się ból.
Dodatkowym problemem jest siedzący tryb życia i pracy. Mięśnie które odpowiedzialne są za przeciwstawianie się sile grawitacji i ruchy kręgosłupa są osłabione, natomiast mięśnie, które powinny umożliwiać obszerny ruch stawów obwodowych ulegają przykurczom. W sytuacji, w której kobieta mająca pracę siedzącą decyduje się na dziecko, przez najbliższych 9 miesięcy jej masa ciała zwiększy się średnio o 14 kg. Dla przykładowej kobiety ważącej 60 kg jest to ponad 20% masy ciała!
Prawidłowo ukierunkowana na potrzeby kobiet w ciąży aktywność fizyczna zwiększa wydolność krążeniowo-oddechową, uelastycznia mięśnie, kontroluje wzrost masy ciała, oraz zmniejsza ryzyko cukrzycy ciążowej.
U pań które były aktywne fizycznie jeszcze przed zajściem w ciążę, wystarczy delikatnie zmodyfikować ćwiczenia w zależności od zaawansowania ciąży . Jednak u osób stroniących od aktywności powinno się wprowadzić chociaż kilka podstawowych form aktywności. Urozmaicony wysiłek opierający się na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie posturalne (odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała) i fazowe (wykonujące płynny ruch w pełnym zakresie stawu) jest najlepszą prewencją bólu kręgosłupa. Według zaleceń Amerykańskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów kobiety ciężarne powinny ćwiczyć 3 razy w tygodniu. Trening powinien trwać około 45 minut i składać się z 3 części (rozgrzewki -15minut, ćwiczeń wzmacniających i ogólnokondycyjnych -15minut, oraz ćwiczeń oddechowych-15minut).
Dobrze dobrana i poprawnie wykonywana aktywność fizyczna daje bardzo dobre efekty i redukcję bólu kręgosłupa wśród ciężarnych.
Czasami pomimo regularnych ćwiczeń pojawi się ból kręgosłupa, warto wtedy skontaktować się z zaufanym fizjoterapeutą. Profesjonalne zabiegi manualne przy wykorzystaniu odpowiednich technik z terapii manualnej, osteopatii, masażu, metod wspomagających jak kinesiotaping są zupełnie bezpieczne dla kobiet w ciąży. Ponadto terapeuta udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące zmian zachodzących w ciele kobiety, dobierze i przedstawi odpowiednie ćwiczenia i zachowania zmniejszające dolegliwości bólowe.
Okres ciąży powinien być jednym z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety, przepełnionym pozytywnymi emocjami, gdzie nie ma miejsca na ból.